Nu är det jul och då ska alla vara snälla. Detta är anledningen till att jag ”hjälper” kulturmarxisterna med den målmedvetna förstörelsen av våra västerländska traditioner.
Julslakt har inget med julskinka och annat kött att göra. Julen måste självfallet försvinna och jultraditioner måste förvanskas och göras om till en motbjudande kulturmarxistisk gegga. Det är dags att slafsa i sig veganfoder som i och för sig är oätligt, men vad spelar det för roll? Huvudsaken är att äckliga västerländska traditioner och vedervärdig västerländsk kultur försvinner från Jordens yta.
Ringlekar och julsånger kan inte få finnas kvar och om de över huvud taget ska tillåtas måste de anpassas till rådande värdegrund. Att sedan normkritik och mångkultur inte går så bra ihop hör verkligen inte hit. Låt oss skapa mer mångfald och modernisera den gamla unkna smörjan så att diverse lättkränkta minoriteter får känna sig inkluderade.
Veganer kan bli kränkta
Att inleda en sångtext med orden ”Morsgrisar är vi allihopa” är ett lysande exempel på patriarkala strukturer (där fick jag till det). Det vore mycket modernare och bättre med ”Mammaknullare är vi allihopa”, men det går tyvärr inte ihop med melodin och det är synd eftersom den nya textraden både är mångkulturell och normbrytande.
Räven kan inte heller få raska över isen för då kan väl militanta veganer, av någon oklar anledning, känna sig kränkta och då är det ju så väldigt synd om dem. Man kan dock givetvis sjunga ”Får vi lov, ja får vi lov, att sjunga nätgranskarns visa? Så här gör nätgranskarn var han går, och var han sitter och var han står”, men se till att inte av misstag byta ut nätgranskarn mot till exempel djurplågarn, för då kan ni bli stämda.

Önskas en ond jul. Foto: Wikipedia
Inledningsorden i ”Ritsch, ratsch, filibom-bom-bom” passar väl in i vår tid präglad av skjutningar och annan kriminalitet, men fru Söderström och lilla mamsell Ros lär bli gruppvåldtagna, så de kan dra åt helvete eftersom polisutredningen antagligen läggs ner vilket vi naturligtvis har all förståelse för. Det finns ju gott om vämjeliga pensionärer som skriver olämpliga saker på nätet och hatbrott riktade mot skyddsvärda grupper måste prioriteras – det förstår vi så väl. ”Skära skära havre” får väl bli ”Skära skära svenskar” trots att rasistiskt våld mot svenskar inte förekommer, i alla fall om man får tro vår så kallade justitieminister Morgan Johansson som jag härmed ber att få tillönska en riktigt ond jul.
Könsbyte är ju så modernt och tjusigt, så vad sägs om:
”Å jänta å ja’, å jänta å ja’, allt uppå stadens sjukhus, å ja’, å jänta å ja’, å jänta å ja’, allt uppå stadens sjukhus, där gingo vi in e môra så rar, då sola ho sken på himmelen så klar, å döktörn så glatt i henne han skar, min jänta, var tog ho’ vägen?
Fascistiska tomtegubbar
Några musikanter från Skaraborg vill vi verkligen inte veta av eftersom de antagligen bara spelar västerländsk musik och den har en rasistisk och kolonial struktur (där fick jag allt till det igen). Låt oss i stället klämma i med en verkligt inkluderande version som visar den svenska polisens föredömliga brottsbekämpning:
”Vi äro Aina-snutar allt i från Malmö stad, vi äro Aina-snutar allt i från Malmö stad, vi kan brygga kaffe á la Aina-snut, vi kan baka bullar sluta skjut
och vi kan också bjuda på pizza, bjuda på pizza, bjuda på pizza,
vi kan också bjuda på pizza, inga mer brott tjohej!”

Ainas julsång från Malmö: ”Vi kan också bjuda på pizza, inga mer brott tjohej!” Foto: Pixabay/ahmadfauzanarif3 .
Det där med tomtegubbar är omodernt och antagligen fascistiskt, så det får väl bli:
”Hej talibaner läs koranen och låt oss våldsamma vara, hej talibaner läs koranen och låt oss våldsamma vara, vi övertog, Afghanistan, snart tar vi västvärlden ta mej fan, hej talibaner läs koranen och låt oss våldsamma vara.”
Skottlossning i hela stan
Det där med ”Raska fötter springa tripp-tripp-tripp” är kränkande för dem som föredrar att gå på händer, eller inte kan gå alls för att inte tala om fyllkärringar som dreglande krälar omkring. Nej – mångkultur ska det vara:
”Det är trevligt eller hur-hur-hur, med vår kära mångkultur-tur-tur, tryggheten har tagit slut, inga svenskar törs gå ut, det är bara roligt.
Och så blir det ramadan-dan-dan, skottlossning i hela stan-stan-stan, och de uppför sig som svin, gifter sig med sin kusin, sen de bränner bilar.
Landet fylls med utländskt pack-pack-pack, klämmig terrorist attack-tack-tack, och de fixar som sig bör, så att alla svenskar dör, för de är otrogna.
Det blir halalslaktad mat-mat-mat, islamistiskt kalifat-fat-fat, på att döda är de bra, skriker något om Allah, trynen vänds mot Mecka.”
Fotnot: Beträffande min version av ”Räven raskar över isen” är jag väl medveten om att det heter ”näthatsgranskaren”, ett ord som innehåller två stavelser för mycket för att fungera med melodin. Därför fick det bli ”nätgranskarn” i stället.
LÄS MER: God ton med Gudmundur – del 141: Kulturens parasiter
Fasen vad jag garvade!!