VIDEO
LJUDPODDAR
Listen to ”Nyhetsveckan 157 – Skamlösa kappvändare, var glad, läkaruppror” on Spreaker.
För att Ingrid & Maria ska kunna fortsätta arbetet med att dra fram mörkermännen i ljuset, behöver vi din hjälp. Använd MediaLinq-knappen ovan för att stötta oss med mindre belopp, sätt in ett engångsbelopp via bankgiro eller Swish – eller via Donorbox här nedanför. Du kan också välja att blir månadsgivare via Donorbox. Tack för ditt bidrag!
BG: 831-4742
Swish: 0709963377
Lennart Matikainen
https://www.youtube.com/watch?v=63BZuLXNHNw&t=106s
Stefan Molyneux: Var glad att du lever i denna tid!
https://www.bitchute.com/video/gZOuTLZTyVyj/
Uppföljning AFS
Statsvetare kallar dem “extrema och okristliga”
https://www.kyrkanstidning.se/nyhet/statsvetare-manar-till-sjalvrannsakan-efter-afs-framgangar
Kyrkan smög bort formulering om “högerextrema”
https://twitter.com/gustavkassel/status/1441049495417065473?s=20
Gustav: AFS program det minst politiska
https://www.youtube.com/watch?v=vYBAye0kEFU
Uppföljning kreditkort
Mastercard öppnat forskningslabb i Stockholm
Skamlösa kappvändare
Mikael Damberg erkänner rädsla för rasismanklagelser
Föreslår vräkning som nyss var rasism
https://twitter.com/susannasilfver/status/1440594389063983112?s=21
Ganman: Skamlösa kappvändare
https://twitter.com/jensganman/status/1440605085176766470?s=21
“Vi stal allt från Jimmie”
https://www.facebook.com/jens.ganman/posts/10158588186253251
Jimmie Åkesson: Gör det NU då!
https://www.youtube.com/watch?v=_SlN2vdTurU
Moderaterna kritiska
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/JxldPJ/moderaterna-uppenbart-att-regeringen-kort-fast
Debatt i riksdagen
https://www.youtube.com/watch?v=rjpdRkoDFpA
Ivar Arpi: De har ingen skam i kroppen
Sprutnytt – läkaruppror
Svenska läkare protesterar mot sprutor till barn
Fransk läkare gripen för att han räddar patienter
https://twitter.com/LE__GENERAL_0FF/status/1440047472504557577?s=20
Patologen Ryan Cole berättar om 20 gånger fler cancerfall
https://twitter.com/ThorDeplorable/status/1438495499192053766?s=20
Läkaren Ted Noel: Sprutorna stoppar inte smitta, tvärtom
https://www.americanthinker.com/articles/2021/09/let_me_splain_it_for_you.html
Bekräftas av Sebastian Rushworth
https://sebastianrushworth.com/2021/09/23/a-reflection-on-covid-mania/
Anna Dahlberg piskar upp hat
https://twitter.com/_annadahlberg/status/1441042049285955586?s=21
Läkarsekreterare: Det är inte ovaxxade på vårt sjukhus
https://www.bitchute.com/video/e2NnMSB589Vj/
Villkor för kommentarsfältet
Ingrid & Maria tar inget ansvar för kommentarer som skrivs på denna webbsida. Den som kommenterar är själv juridiskt ansvarig. Kommentarer förhandsgranskas inte och är inte redaktionellt material. Kommentarer som bryter mot våra regler tas bort vid efterhandsmoderering.
Klicka här för att läsa mer om våra kommentarsregler. >
The Bigger pikture !
Hur vet man att man närmar sig sanningen ?
Jo man får hot mail av FB 🙂
Vad är då det mest skrämmande man kan dela på FB idag? Jo en cirkel med händelseförlopp som visar på att allt är planerat och en agenda med decenier på nackaen .
Det svenska folket är så vana med att bara tro på vad media och regeringen säger och ifrågasätter aldrig riktigheten i deras uttalanden normalt sett , men äntligen börjar en liten skara att tänka själva och börja bena i alla motsättningar som presenteras .
Av denna anledning är det inte optimalt att komma med ett uttalande om ” att så här är det ”
Folk måste börja lära sig söka information själva , lära sig att ifrågasätta outbildade politiker , och att hitta glädjen i att informera sig själv. Allting har alltid fler sidor än den som visas upp.
Att i samma text påpeka att hiv spreds i Afrika genom sprutor , som ett expriment och att ebola var samma typ av expriment under en länkad video om dagens virus , och med hjälp av en liten googling hittar man samma namn och organisationer bakom dessa expriment. och lägger man till alla 100 000 tals barn som dog och blev obotligt sjuka vid vaccin test av nya polio vaccinet som även det handhölls av samma människor och instutioner och organisationer som aids ebola och covid så är ju inte slutsatsen långt ifrån att man inser att nu är det väst världen som är ginni pips för Afrika och Indien har fått nog .
Om man sen påstår att inte bara våra Svenska pensionsfoner är tomma utan mer eller mindre hela Eu med undantag av några få länder som polen och ungern och det är anledningen till att det måste rensas ut en massa pensionstagare , samt minska på barnafödandet så systemena får tid att åter hämta sig eller möjligen lägga om dom helt och hållet så blir man en paria.
Denna teori skrämmer skiten ur FB så till den milda grad att dom skickar riktigt otrevliga hotmail.
Och då har man inte ens ritat hermetisk tillsluten ring utan bara antyder att varje händelse inte är friståående utan faktiskt kanske har med varandra att göra.
Man har inte tagit upp frågan om varför gamla politiker helt plötsligt sitter som bank chefer eller ordöfanden i stora multinationella företag , Jag tog inte ens upp frågan om varför så många Afrikanska ledare ” dött ” senaste åren , som vägrade nya vaccin i sina länder.
Tog inte heller upp om alla företag ,och dess ledare som är aktiva in kemindustrin som dött dom sensate 5-8 åren på mystiska vis där bolagen sedemera blivit uppköpta av samma aktörer som pysslar med vaccin expriment eller fått nya ceo,s som är direkt komna från utbildningar betalade av samma aktörer.
Och här så tappar många intresset för att ” Det för väl inte Sverige ” för här finns väl ingen korupption……
Så för att spetsa till det hela lite så tipsar jag då om att googla dagens ” stora ” namn ta reda på var dom utbildade sig , och samtidigt kolla upp vilka som sponsar dessa universitet , vart tog dom vägen sen ?
Första arbetsplatsen efter skolan vad tillhör den arbetsplatsen för organisationer .
Varför måste vi ha utlänska sponsorer till våra forsknings avdelningar i landet och varför är dom alla från en och samma organisation ?
Hur kommer det sig att är lilla Sverige representerade i närmast alla länder i hela världen ?
Och har ett stort inflytande i dom samma länderna ?
Vad har Sverige gjort i alla dessa länder under lång lång tid.
Det är sådana frågor man måste ställa sig och söka svaren på för att kunna hitta den röda tråden om hur allt hänger i hop.
Men som sagt folk vill väl mest leva i sin bubbla och ha tak över huvet spelar ingen roll om ingen annan har det,
mat i magen även om ingen annan har det, 5 veckor semester och aw på fredagarna .
Så länge det känns någorlunda tryckt så blundar man.
Och ungdomarna av idag har drillats i skolorna att inte ifrågasätt utan allt är vad det är.
Utbildnings nivåerna sjunker och sjunker tills vi bara har numnuts kvar , som endast kan
prestera genom ordergivning. Ljusframtid ?
Det blir allt viktigare att ” conect the dots ” för att människa inte ska bli ren boskap framöver .
( ps , alla tvivlare och förståsigpåare som använder sig av härskartekniker för att misskreditera
andra så för Er skull , så slipper ni göra bort er , Jag har haft en stroke och lider av dyslexi och ordblindhet
Där av stavfel och felaktiga meningsuppbyggnader i stort.
Men jag tycker jag lyckats få till en skaplig text trots det , så dylika påhopp fungerar inte på mig. )
Du är en av få insatta och dessutom så är dina stavningar klanderfria.