Ingrid Carlqvist och Maria Celander är oberoende, politiskt inkorrekta journalister.
Stötta vårt arbete via
BG: 831-4742
Swish: 0709-963377
PayPal: ingridcarlqvist@gmail.com
Besök vår sajt: https://ingridochmaria.se/
Alla poddar/videor: https://nontube.net
Ingrid & Maria på Facebook: https://www.facebook.com/IngridMaria-…
Ingrid på Mewe: https://mewe.com/profile/5c7682506bab462a83cab389
Ingrid på VK: https://vk.com/ingcarl
Ingrid på Gab: https://gab.com/ingcarl
Vinjettmusik: Agony Street
Helgens klickraket på I&M
PiS ökar sin majoritet i Polen
https://samnytt.se/nationalistiska-lag-och-rattvisa-vann-valet-i-polen/
https://www.friatider.se/lag-och-r-ttvisa-kan-f-absolut-majoritet
S blöder till SD
https://www.expressen.se/nyheter/s-splittring-om-migrationen-allt-handlar-om-sverigedemokraterna/
Agenda-debatten
https://www.expressen.se/nyheter/sjostedts-kritik-mot-svt-tar-upp-sds-favoritfragor/
Åkesson lämnade podiet
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/har-lamnar-akesson-podiet-jag-behovde-ta-en-paus
Gråtfärdig Löfven
https://www.expressen.se/ledare/jokens-pris-lofven-sag-smatt-gratfardig-ut-i-agenda/
Kristersson har slutat kalla SD rasister
https://www.expressen.se/nyheter/ulf-kristersson-fel-att-kalla-sd-rasister/
Bonus: Ganmanklassiker
http://projektsanning.com/2019/01/14/jens-ganman-coitus-interruptus/
Ny ensamkommande-bluff
https://uvell.se/2019/10/11/dod-eller-inte-dod/
2000-talets apatiska barn
https://ingridochmaria.se/2019/10/13/analys-forgiftade-barn-och-falska-seriemordare/
Tolkhjälp hela livet?
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/helsingborg/helt-fel-vag-att-ga-om-fler-ska-lara-sig-svenska
Nytt batikhäxerekord – 50 års åldersskillnad
https://www.expressen.se/gt/ung-man-atalas-for-lararmordet-i-kil-/
“Grooming bakom humanitär dimridå”
“Mormor” Ingrid
https://samnytt.se/ensamkommande-ahmad-brot-nacken-av-69-ariga-sexpartnern-mormor-ingrid/
Gillade du den här podden? För att Ingrid & Maria ska kunna fortsätta arbetet med att dra fram mörkermännen i ljuset, behöver vi din hjälp. Sätt in ett engångsbelopp via bankgiro, Swish eller PayPal – eller bli månadsgivare via Donorbox här nedanför. Tack för ditt bidrag!
BG: 831-4742
Swish: 0709-963377
Paypal: ingridcarlqvist@gmail.com
Villkor för kommentarsfältet
Ingrid & Maria tar inget ansvar för kommentarer som skrivs på denna webbsida. Den som kommenterar är själv juridiskt ansvarig. Kommentarer förhandsgranskas inte och är inte redaktionellt material. Kommentarer som bryter mot våra regler tas bort vid efterhandsmoderering.
Batikhäxans sex toy boy är ytterligare ett ex på en som fått avslag på asylansökan, som mördar för att få njuta av den mjuka svenska kriminalvården några år i stället för utvisning.
Löfven bor väl på Tokstolle avenue..en grådassig Statschef med en tok kommunist mitt emot. Bolund hade vargögon..röda som smultron och Lööf födde egen nazism medan Sabuni den lilla efterlängtade av vissa e bara grå liberal. Ebba Jimmie var klart bäst medan Uffe såf pissnödig ut.
Något man lägger märke till i samhället precis i Saud Arabien är att muslimer inte jobbar åt svenskar..alltså dom med sjalfru. Dessa har gått om pengar. startar skit trams affärer och lever vid sidan om svensken. Bara kontakt på svenska vid bidragssökning. På stormarknader lever deras barn i dagis världen och jävlas med folk. Särskilt på loven. Halvskalliga gubbar seglar runt med fru sjal medan barnen skriker och rotar runt i samhället. Svensken smyger vid sidan om och låtsas va vänster socialist. En man jag snackade med hade åsikter om detta men tittade sig omkring i affärn och sa kolla vem du snackar med om invandringen sen drog han ner kepsen o smög iväg. Åkesson om att sätta alla på livstid låter helt rätt.
Jag tycker som Åkesson sa i tidigare debatt, dagens flyktingar från Mellanöstern passar inte in här.
Såg partiledare debatt i söndags, är trött på lövens sjuksköterskor i varje debatt. Nu ex på socialdemokraternas vilseledande ordlista. Diskriminering av svenskar = Positiv särbehandling, Mer bidrag = Invistering, Sysselsättning= Stadsfiniserade låtsasjobb. Illegal invandrare = Papperslös.
Kul att ni Ingrid o Maria e tillbaks på Youtube. sicken cool lösning. Undersköterskor e ett vapen o debatten från Löfven och Sjöstedt medan Lööf använder dottern. Var blev gängutredningen av. Enda lösning e militär som går i ghettona och kollar vem som bor där plus att icke önskvärda återvandrar eller åker in på förvaring direkt. ta på sjalen o följ med till förvaring. Det finns säkert 500 000 som lever lyx på vår skatt. Lär dig svenska o folkdans med knätofs eller knip käft. Sen då alla som lever på gatan lasta dom på en ångare och skicka hem tiggisarna. Ta vårt land tillbaka…ut med Stalin från Rosenbad
Fast vi är inte tillbaka på Youtube! Detta är Nontube, skapat särskilt för oss och andra som vill ha en trygg plattform.
Gör Stefan en tjänst. Entlediga karlsloken från statsministerposten. Sämre ledare kan inte finnas. Han är så kass att det saknar motstycke. Snackar som en drucken lodis.
Ebba är vass, men en vindflöjel. Tuffe Uffe pratar så taffligt att man undrar om han tror att folket är förståndshandikappade, och det stämmer på drygt 80% .
Sabuni är nobody, ingen att fästa vikt vid. Lööfskan är arrogant och dryg.
Miljömuppen med de dåliga tänderna pratade som han gick på nått så speedad och ohörbart babblande. Jonas kommunist gråter en vals och vill verka trovärdig men är en dörrmatta.
Åkesson är trött och snart utmattad igen. Han behöver avlasta men av vem?
Finns ingen glöd längre.
Sverige är ju helt kört med denna sandlåda till pajasriksdag.
Det ska daltas med mena -packet och det är såå synd om de stackarna som måste fly genom massa säkra länder för att ta sig till ett land uppe i norr med midvintermörker halva året och vi ska vara så tacksamma att de vill just hit. Ymnighetshornet flödar av pengar,bidrag, bostäder, förmåner till dessa lyxlirare och den gamle svensken på äldreboendet får indraget suketter till kaffet i gengäld.
Våldet är okontrollerbart i Sverige 2019, det mördas,bränns bilar, rånas ,sprängs, skjuts,knivhuggs i en aldrig sinande ström och de buset som åker fast får träffa socialkärringar med huvet på sne. Så sjukt är samhället idag. Invandrarna kan husera fritt eftersom det får inte ingripas mot dem för då är man rasist och islamofob.
Det enda trygga Sverige vi har är Jannes fotbollsgrabbar. Dom presterar eftersom det är en homogen grupp där ingen dryg Zzzz från Rosengård får utrymme att härska och söndra.
Tack Norge och Lagerbäck förresten. Kjempegreat med oavgjort för Sveriges del.
Alla vet vad som behöver göras, pengar finns det handlar om prioritering, men ingen gör något radikalt. Det är för många partier ,det räcker med två. Det har blivit så att man blir förvånad om det går en dag utan kniv rån skjutning sprängning våldtäkt bedrägeri i välfärden.
I varje debatt ser man Annie Lööfs ögon som glöder av hat, hon ger ett intryck av en fullblodspsykopat. Hur otrevligt som helst och inget bra för en som är partiledare. En partiledare ska vara skarp, men visa respekt och inte stå och glöda av hat.