Tommy Robinson (egentligen Stephen Yaxley-Lennon) skulle se en fotbollsmatch på puben tillsammans med vänner och barn. De var först på en barnfestival och gick sedan till puben för att äta, umgås och se matchen. På engelska pubar är barn en vanlig syn och Tommy drack inget annat än vatten där.
Plötsligt är han omringad av flera poliser som kräver att han ska lämna lokalen. När Tommy frågar varför förklarar de att han ska hålla tyst och lyda order – annars blir han gripen. Förgäves försöker han få veta varför han och hans barn inte får vara på puben, men poliserna har inget annat svar än att han minsann blivit igenkänd och att de har order att köra iväg potentiellt våldsamma personer från Cambridge.
Att säkerhetspersonalen på puben försäkrar att Tommy Robinson varit fullständigt lugn och inte ställt till minsta problem, imponerar inte på poliserna. Tommy ska ut och så är det med den saken. Ute på gatan börjar Tommys döttrar, då 5 och 9 år gamla, gråta förtvivlat – skräckslagna som de är över polisernas beteende. Här är videon från hela händelsen.
I videon säger han att det inte handlar om pengar – det enda han vill ha är en ursäkt från polisen, gärna riktad till hans barn. Den yngsta dottern har inte vågat följa med på fler fotbollsmatcher efter den skrämmande upplevelsen.
LÄS MER: Tommy Robinsons sista strid?
Den kanadensiske journalisten Ezra Levant från Rebel Media är på plats för att bevaka rättegången som kommer att pågå i ytterligare två dagar. I denna video berättar han om hur chockad han är efter att ha sett Tommys video spelas upp i rättssalen. Han äcklas över polisernas skadeglädje över att skrämma vettet ur Tommys barn.
Ezra Levant twittrade under dagen från rättegången och noterade bland annat att en av poliserna som vittnade svarade nej på frågan om det var rimligt att avhysa en person som uppförde sig ordentligt, inte drack och hade sina barn med sig.
Rättegången fortsätter i två dagar till. Ezra Levants twitterrapportering kan följas här.
Uppdatering från Tommy har just lagts ut:
Gillade du den här artikeln? För att Ingrid & Maria ska kunna fortsätta arbetet med att dra fram mörkermännen i ljuset, behöver vi din hjälp. Sätt in ett engångsbelopp via bankgiro, Swish eller PayPal – eller bli månadsgivare via Donorbox här nedanför. Tack för ditt bidrag!
BG: 831-4742
Swish: 0760-311017
Paypal: ingridcarlqvist@gmail.com
0 kommentarer