Jag är ung. Så ung att jag bara har deltagit i två riksdagsval. Så ung att det socialdemokratiska samhället egentligen bara varit en saga för mig, om en tid före min där alla gjorde så gott de kunde. De som inte kunde för tillfället fick den hjälp som behövdes, men man var plikttrogen och gav sedan tillbaka till det samhälle som gett en så mycket. Demokrati var viktigt. Det var gemenskap, sammanhållning. Varje individ var viktig och de som satt i riksdagen var folkvalda. Man var politiskt engagerad och trodde på sin sak, höll fast vid den.
Jag har nu medverkat i mitt andra riksdagsval. Och jag är arg. Jag ser inte vad mina föräldrar berättat för mig, vad jag lärt mig i skolan. I stället känner jag hopplöshet – vad spelar det egentligen för roll om jag går och röstar?
De hör inte folkets röster
För jag ser ju. Jag ser att politikerna sitter i sina mjuka stolar i riksdagen. Det är inte folkets röster som hörs där inne. Politikerna har ett valresultat framför sig, men tar ingen hänsyn till vad det visar. De gömmer sig bakom det ”svåra läget”, där ingen är en direkt vinnare. Gömmer sig bakom förklaringsmodeller om att demokrati handlar om att förhandla, mötas, att kompromissa. Kompromissa in i oändligheten.
Demokrati handlar tydligen även om uteslutning. Att en del av svenska folket helt enkelt valde fel parti, därmed ska deras röster absolut inte höras. Inte för mycket vänster, inte för mycket höger. Bara en enda stor kompromiss i mitten. Blåa och röda ska samarbeta, regera tillsammans. Vad handlar detta om? För mig låter det som en uppblåst version av Decemberöverenskommelsen, DÖ. Hade vi inte kommit underfund med att den var en av de mest korkade överenskommelserna i svensk politisk historia?
Jag är ung. Jag är arg. Och jag är uppgiven. Jag är inte säker på att det blir något tredje riksdagsval för min del. Jag kommer strunta i att lägga min röst i urnan. För folkets röster tycks ändå inte eka in i riksdagen eller Rosenbad.
My Persson
Gillade du den här artikeln? För att Ingrid & Maria ska kunna fortsätta arbetet med att dra fram mörkermännen i ljuset, behöver vi din hjälp. Sätt in ett engångsbelopp via bankgiro, Swish eller PayPal – eller bli månadsgivare via Donorbox här nedanför. Tack för ditt bidrag!
BG: 831-4742
Swish: 0760-311017
Paypal: ingridcarlqvist@gmail.com
Arg på politikerna tänker du i nästa val ge dem carte blanche att fortsätta vad de gör genom att inte ens gå och rösta emot dem?
För ja, en röst på SD eller annat nationalist alternativ är en röst emot 7klövern. De har ju spenderat närmare en månad med att bevisa det genom sitt patetiska vägrande att bilda fungerande regering för att tillgodose landets bästa med dem.
Att inte rösta är att göra vad de vill. Orkar du inte med skiten, läs inte tidningar, skippa protestmarscher och twitter i några år.
Men ge inte 7-klövern glädjen att låta oppositionen förlora det enda som kan hindra dem, din röst.
Kära My! Vi behöver dig unga och arga kvinna. Lägg uppgivenheten på hyllan och rösta allt vad du bara kan i varje val fram till din sista dag på jorden.
Det fina med att förlora tron på demokratin är att man förstår att det inte är genom att lägga en lapp i en låda som man förändrar någonting. Att donera till alternativmedia mellan valen är mycket viktigare.
Det har också det goda med sig att man förstår att man aldrig kommer få någon pension eller någon rimlig hjälp när man behöver. Så man pensionssparar själv och ser till att spara så man har en buffert i livet.
Det har också det goda med sig att man förstår att polisen inte kan skydda en. Så man är försiktigare i vardagen.
Och när man förstår att sossestaten idag bara är bluff gör att man håller bättre kontakt med sina nära och kära och med sitt lokalsamhälle, så man har någonstans att vända sig när man behöver hjälp eller när det krävs en gemensam ansträngning.
Det har också det goda med sig att man skaffar barn tidigare än ens föräldrar, för man vet att man kommer behöva deras hjälp i framtiden och för att man vet att tillsammans är man stark och starkast är familjen.
(sen är sossestaten det monster som har ställt till det så här i sverige, men det är en annan historia).
invandringen sätter demokratin ur spel.
andelen afrikaner och araber i väljarkåren är redan så stor att svenska folkets intressen aldrig kan manifesteras genom demokratiska val.
demokratin blir pga demografin ett redskap ett medel i utförandet av folkutbytet.
svenskarna utplånas på demokratisk väg.
Samma här. Sverige har blivit en bananrepublik.
SD har helt enkelt gjort det svenska etablissemanget fullkomligt skitnödiga.
Därför hade det nog varit bättre om ett annat parti än SD hade suttit i riksdagen istället och tagit över deras frågor, som typ Medborgerlig Samling. Dom hade iallafall inte behandlats på samma sätt tror jag och de har i synnerhet inga nazistiska rötter.
Dessutom borde Jan Björklund och Annie Lööf överväga att lämna politiken nu.