Var femte flicka utsätts för incest – ett påstående som länge varit experternas rättesnöre. Men två nya nordiska undersökningar vänder upp och ner på begreppen och redovisar resultat som experterna inte vill höra talas om: Bara några promille är drabbade.
I debatten framförs ofta att 20 procent av flickorna och tio procent av pojkarna är offer för sexuella övergrepp. En amerikansk studie hävdar till och med att 60 procent av alla flickor varit utsatta!
Dessa svindlande siffror får man fram genom att som övergrepp räkna bland annat blottande, tafsande bekanta och flickors motvilja mot första samlaget med en äldre pojkvän. I debatten används sedan siffrorna som om de uteslutande handlade om övergrepp inom familjen.
Häromåret gjordes en av de största och mest vetenskapliga undersökningarna om sexuella övergrepp på barn. Över 7000 finska niondeklassare svarade på frågor om sina sexuella erfarenheter med vuxna.
Som vuxna räknades alla som var fem år äldre än den svarande. Ganska många, 18 procent av flickorna och sju procent av pojkarna, hade varit ihop med någon sådan vuxen. Men det rörde sig så gott som uteslutande om frivilliga erfarenheter.
Incest mellan far och dotter visade sig vara ytterst sällsynt, bara 8 av flickorna hade sådan erfarenhet, fem promille eller med andra ord fem av tusen.
I de flesta fallen var förövaren en styvfader – att skändas av sin biologiska pappa var extremt ovanligt, bara två promille hade varit med om detta. Sex flickor hade tvingats till sex av sin bror. Inte i något fall hade övergreppen börjat så tidigt som i förskoleåldern.
För pojkar blev siffran ännu lägre, en enda promille av de finska tonårsgrabbarna hade utsatts för incestuösa övergrepp.
Forskaren Heikki Sariola på Centralförbundet för Barnskydd gjorde en intressant erfarenhet när han presenterade resultatet av sin undersökning på ett nordiskt seminarium för två år sedan [1990]. Deltagarna från Sverige och Norge blev nämligen påtagligt besvikna över den låga andelen incestoffer.
– En av dem sa rakt ut att sådana här undersökningar inte bör göras, berättar Heikki Sariola. För då tutar pressen ”faran är över” och de sexuella övergreppen kan fortsätta i lugn och ro.
Men inte ens pressen visade sig vara intresserade av de finska siffrorna. Den massmediala tystnaden kan till viss del förklaras med språkbarriären, men avgörande tycks motviljan mot resultatet vara.
– Vissa grupper använder de höga siffrorna som politiska vapen, säger Sariola. De vill kämpa emot incest genom att chocka allmänheten.
– Kanske är journalister mer benägna att lita på psykologer som arbetar mer praktiskt med frågorna än på oss statistiker och forskare.
Den finske journalisten och filmaren Peter Klevius, som engagerat sig hårt i frågan har i två års tid försökt förmå svensk teve, radio och tidningar att ta upp den finska rapporten. Överallt har han fått kalla handen.
– Resultatet passar helt enkelt inte in i det synsätt som råder i Sverige, säger Peter Klevius. Glöm inte att många psykologer och andra yrkesgrupper lever på incestproblematiken.
Svenska Skolöverstyrelsen lät göra en egen undersökning, där underlaget bara var cirka en fjärdedel så stort som det finska, ungefär 2000 17-åringar. Resultatet presenterades i en delrapport förra året och visar att två procent av flickorna och en procent av pojkarna varit med om övergrepp inom familjen.
Delrapporten säger dock ingenting om allvaret i övergreppen. Eftersom ungdomarna kunde kryssa i tio olika alternativ, kan här rymmas sådant som beröringar och fula ord.
Det är alltså fullt tänkbart att de verkliga incestövergreppen också i Sverige stannar vid några få promille.
– Felet med den svenska undersökningen att den inte är representativ för hela landet, kritiserar Sariola.
Trots detta ger den nog en ganska god bild av förekomsten av incest.
Anmälningarna har blivit allt fler
År Anmälda incestbrott Personer som dömts
1987 294 60
1988 426 69
1989 638 87
1990 564 101
Ingrid Carlqvist
0 kommentarer